
Tanácsadás
(Mentori konzultáció)
„Az életünk minden pillanata számít, megéri változni.”
Krízisben lenni, tehetetlenséget vagy tanácstalanságot megélni, a bűntudat vagy a szégyen terhével, magányosan: fájdalmas, kimerítő és elkeserítő élettapasztalat. Ilyen helyzetben radikális szemléletváltásra lehet szükségünk. A bajból kifelé vezető úton az egyik legfontosabb és legjelentősebb lépés az a pillanat, amikor beismerjük, hogy nem megy tovább egyedül. Az erő és a bátorság jele az, ha elhatározzuk, hogy segítséget kérünk és szakemberhez fordulunk.
Néha csak arra van szükségünk, hogy átbeszéljük a dolgainkat valakivel, aki őszintén érdeklődik irántunk és pártatlan visszajelzést tud adni nekünk. Aki biztosít minket arról, hogy minden rendben van velünk és minden rendben lesz az életünkben, valamint felteszi nekünk azokat a kérdéseket, amiket önmagunknak nem merünk. Egy tapasztalt segítő már maga is keresztülment hasonlón, mint ami nekünk nehéz éppen. Hallgat és figyel. Érdekli, aminek örülünk, amit fájlalunk, ami jó nekünk és amitől félünk. Kérdez és érvel, mígcsak meg nem találjuk a problémáinkra a saját megoldásainkat.
Kinek ajánlott?
Bátorságot és erőfeszítést kíván tőlünk őszintén szembenézni a gondolkodásmódunkban és a viselkedésünkben rögzült hibákkal és a lelkünk mélyén égő fájdalmakkal, de mindenképpen megéri, mert ennek hatására képessé válunk rátalálni saját önhiteles hangunkra, és megtapasztalhatjuk a tudatosság, a spontaneitás és az intimitás korábban soha nem ismert mélységű örömteli pillanatait.
Olykor egy-egy váratlan életesemény kapcsán érzünk késztetést, hogy segítséget kérjünk: párkapcsolati státuszváltozás, karrierválság, egészségügyi problémák, vagy jelentős családrendszerbeli változások, például gyermekszületés vagy egy szerettünk elvesztése esetén. Sokunkban pedig egyszerűen életkori sajátosságként jelenik meg az igény, hogy letisztázzunk bizonyos dolgokat, valamint figyelmet fordítsunk olyan életterületeinkre, amelyeket sokáig elhanyagoltunk.
Bármi késztessen is arra, hogy időpontot foglalj egy segítő szakemberhez, hosszú távon mindenképpen javadra válik.
Mi az a mentoring?
„Minden emberben megvannak a belátáshoz, a személyes fejlődéshez, valamint a hozzáállás és a viselkedés megváltoztatásához szükséges erőforrások, melyek révén teljességgel kiaknázhatja a benne rejlő potenciált.”
A mentori szemléletű tanácsadás irányzatának alapelveit Carl Rogers amerikai pszichoterapeuta dolgozta ki. Alaphipotézise, hogy minden emberben az önmaga pozitív irányú változásának hatalmas tartalékai rejlenek. A mentori kapcsolat célja az, hogy ezek mozgósítását segítse elő. A mentori szemlélet fő jellemzője az empátiás megértés, a feltétel nélküli elfogadás és az őszinteség. A tanácsadó egész személyiségével, hitelesen van jelen a kapcsolatban, nem próbálja meg befolyásolni a kliensét, hanem olyannak fogadja el, amilyen. A beszélgetések célja, hogy eltávolítsák a kliens gondolkodásában rejlő akadályokat, amelyek gátolják őt a kiteljesedésében.
További információ: