Lelki egészség

11+1 Gyakori kérdés az önismereti tanácsadás kapcsán

Létezik „javíthatatlan” állapot? „Súlyos eset” vagyok, ha tanácsot kérek? Működik a konzultáció online? Mit eredményez a program és hogyan éri el? Meddig kell járnom és mennyibe fog kerülni?

Válaszaim a leggyakoribb kérdésekre a témában.

1. kérdés: Van-e bármilyen előzetes feltétele a tanácsadáson való részvételnek?

Nincsen. Az önismereti foglalkozásokhoz nem szükséges semmilyen előzetes képzés vagy tapasztalat a részedről. Nincs szükséged sem beutalóra, sem diagnózisra, sem pedig orvosi javallatra. Az egyetlen előfeltétel az, hogy önszántadból jelentkezz a konzultációra és akarj benne részt venni.

A beszélgetésekhez egyszerűen csak rád van szükség: arra, hogy érezd, amit érzel, és hogy kimondd, amit gondolsz. Amikor pedig valamilyen gyakorlatot végzünk, például relaxációs fókuszmeditációval dolgozunk, akkor a feladat előtt részletesen ismertetem veled a tudnivalókat, majd megmutatom neked a helyes kivitelezést. A személyes tapasztalásainkat minden gyakorlat és alkalom után együtt átbeszéljük és megosztjuk egymással, beleértve azt is, hogy mit változtassunk legközelebb annak érdekében, hogy minél jobb legyen az élmény: kellemesebb, pihentetőbb, töltőbb, mélyebb vagy éppen hatásosabb, megrázóbb, felrázóbb, katartikusabb.

2. kérdés: Mi történik a tanácsadáson?

Megoldást találsz arra, ami aggaszt téged azáltal, hogy, elcsendesíted a racionális logikádat és helyette az érzelmeidre figyelsz.

A tanácsadás két részből áll: beszélgetünk és önismereti gyakorlatokat végzünk. A konzultáció elején pontosan beazonosítjuk, hogy mi az az érzelmi állapot vagy életesemény, ami zavar téged a mindennapokban, illetve akadályoz a felszabadult életvezetésedben.

Ezután általában egy egyszerű fókuszgyakorlat segítségével érjük el, hogy megnyugodj annyira, hogy el tudj távolodni kissé a saját helyzetedtől és objektíven tudd megítélni a korábban hozott tudattalan döntéseidet, majd javítsd a problémádhoz vezető gátlásod mögötti érzelmi logikai hibát, illetve feltöltsd a szorongásodat okozó szükséglet-hiányt. Ennek elérésére különböző technikákat alkalmazunk. Az analógiás jelenetvizualizáció során például egy fiktív szereplőről alkotsz egy történetet, mintha csak egy filmet vagy egy színdarabot néznél kívülről. A beszélgetés alatt jelenetről-jelenetre haladva egyre letisztultabban látod meg a konfliktusaid ok-okozati összefüggéseit és meg tudod találni rájuk a végső és végleges megoldásokat.

3. kérdés: Milyen technikákkal / módszerekkel dolgozunk a tanácsadáson?

Az általam jelenleg alkalmazott módszerek:

  1. Segítő beszélgetés és séta konzultáció: A segítő beszélgetés hangvétele elfogadó és megerősítő. A támogató légkör lehetővé teszi az őszinte és bizalmas megnyílást, hogy mihamarabb megtalálhasd a megoldást a problémáidra.
  2. Relaxáció, vizualizáció és imagináció: A fókuszmeditáció konzultáció során nyugodt és fókuszált tudatállapotba kerülve beszélgetünk a problémáidról szimbolikus képek, jelenetek és történetek segítségével. Ezzel a módszerrel hatékonyan ki tudod oldani a szorongásaidat és a félelmeidet.
  3. Test-fókuszú meditáció és dramatikus gyakorlatok: A szituációs foglalkozásokon önálló és közös tapasztalással dolgozunk légzés-, érintés- és mozdulatmeditációval, valamint helyzetgyakorlatokkal, melyek segítenek növelned az érzelmi tudatosságod és feldolgoznod a korai traumáidat.

4. kérdés: Milyen változásokat eredményez a tanácsadás és hogyan éri el?

A) Növekszik a tudatosságod és mélyebben kapcsolódsz az érzelmeidhez. Rugalmasabban reagálsz a váratlan élethelyzetekre és a racionális logikád helyett az érzelmi jelzéseidet követve döntesz. Ezt úgy érjük el, hogy hangsúlyt helyezünk arra, hogy egyre nyitottabban figyelj a saját belső hangodra, kíváncsivá válj önmagadra és észrevedd, amikor esetleg véletlenül cserben hagyod valamely jogos szükségletedet.

B) Képessé válsz önállóan kijavítani az érzelmi logikádban korábban keletkezett hibákat. Felismered és begyógyítod a saját korai traumáidat, elgyászolod a családi sorskönyvi hagyatékaidat és elengeded a transzgenerációs terheidet. Szelíden átalakítod azokat a tudattalan gondolkodási és viselkedési sémáidat, amelyek a döntéseidet irányítják. Ezt úgy érjük el, hogy a beszélgetéseink során fokozatosan elkezdünk konfrontációt alkalmazni. Tiszteletteljes, de újszerűen provokatív kérdésekkel segítünk tágítani a világképedet úgy, hogy miközben te a válaszaidat keresed, nyitott szívvel megkérdőjelezhesd a régi, korlátozó hiedelmeidet.

5. kérdés: Mennyi ideig kell járnom, milyen gyakran és mennyibe fog kerülni?

A problémádtól függ, hogy hány találkozóra lesz szükség. Lehet, hogy néhány katarzisélménnyel kombinált alkalom elegendő lesz a továbblépéshez, és az is előfordulhat, hogy inkább hosszabb ideig – általában néhány hónapig, vagy egy évig – tartó együttműködést fogok neked javasolni. Ez utóbbi esetben jöhetsz hetente, kéthetente vagy havonta egyszer egy, kettő vagy három órára alkalmanként. Megbeszéljük, hogy mit szeretnél elérni, mennyi idő alatt és mennyit tudsz rászánni. Az önismereti magánrendelés teljes költsége jellemzően havonta néhány tízezer forint.

6. kérdés: Online tanácsadásra van lehetőség? Mennyire hatásos?

Igen, van lehetőség online tanácsadásra is. Vannak olyan személyiségek, illetve vannak olyan élethelyzetek, akik és amelyek esetében az online konzultáció kiválóan működik. És van olyan érzelmi beállítottság és lelkiállapot, amely inkább személyes találkozót kíván.

7. kérdés: Járhatok-e közben más szakemberhez is? Részt vehetek egy időben többféle terápián vagy coachingon?

Természetesen. Annyi segítséget veszel igénybe a gondjaid megoldásához és az életed egyenesbe hozásához, amennyit csak akarsz. Fontos azonban, hogy ne lépd túl a határaidat és adj elegendő időt a különböző lelki folyamataidnak. Igyekszem mindig figyelembe venni az aktuális helyzetedet, állapotodat és képességeidet. Amennyiben a mentorprogrammal egyidőben gyógyszeres pszichiátriai kezelésben is részt veszel, akkor is folytasd az együttműködést az orvosoddal, ha közben jelentős javulást tapasztalsz az életminőségedben.

8. kérdés: Mit kell tudni a tanácsadás bizalmi kereteiről?

Az önismereti tanácsadás mentori szemléletű együttműködés keretében zajlik, mely három egyszerű etikai alapelvre épül:

  • TITOKTARTÁS – minden köztünk marad
  • ELKÖTELEZŐDÉS – számíthatunk egymásra
  • STOP-SZABÁLY – mindent a maga idejében

Ezek garantálják, hogy mindig biztonságban érezd magad a tanácsadáson és a legmélyebb lelki sebeidet is be tudd gyógyítani valódi őszinteséggel, törődéssel, együttérzéssel és elfogadással.

9. kérdés: Van-e bármilyen kizáró körülmény a napi alkalmon való részvétel alól?

Nincsen. Ha jössz a megbeszélt időpontban, akkor aznap mindenképpen fogadlak és dolgozunk. Hogy mit csinálunk majd pontosan, azt a nyitó megosztás során döntjük el közösen, elsősorban az alapján, hogy van-e aktuális problémád, szorongásos élményed, vagy elakadásod.

Az önismereti tanácsadásra bármilyen állapotban érkezhetsz, én sosem foglak bírálni vagy elutasítani téged, azonban a jelentőségteljes beszélgetésekhez szükséges a józan és éber tudatállapot, valamint előnyös a viszonylag nyugodt lelkiállapot. Ezért közvetlenül az egyes alkalmak előtt, ha lehetséges, ne fogyassz tudatmódosító szert, kábítószert, nyugtatót, vagy alkoholt, illetve kerüld a kávé és energiaital fogyasztást is. Az orvos által felírt, rendszeresen szedett gyógyszereidet természetesen vedd be, és hozd magaddal azokat, amelyeket a találkozó ideje alatt esedékes bevenned. Emellett javaslom, hogy mindig időben indulj el és szánj időt az ideútra, hogy lelkileg is meg tudj érkezni.

10. kérdés: Be kell-e számolnom a két alkalom között velem történtekről?

Nem kell. Mindig annyit mondasz el magadról, amennyit szeretnél. Azonban vannak bizonyos körülmények, amelyek nagyobb odafigyelést kívánnak meg a részemről vagy az enyémtől eltérő kompetenciát igényelnek. Javaslom például, hogy az alábbiakról tájékoztass:

  • ha az ülést megelőző napokban használtál pszichoaktív szert, akár terápiás, akár rekreációs céllal, illetve vettél részt pszichedelikus révülésen vagy egyéb transzállapoti terápián;
  • ha a legutóbbi alkalom óta történt veled valamilyen mentális epizód, volt eszméletvesztésed, epilepsziás rohamod, pszichotikus rohamod vagy pánikrohamod;
  • ha visszaesést tapasztaltál az önmegnyugtató statégiádban és szorongásoldásként alkalmaztál önkárosító viselkedést, például falcoltál vagy más módon veszélyeztetted önmagadat vagy a szeretteidet.

Első esetben aznap kihagyjuk a regressziós gyakorlatokat, utóbbi két esetben pedig egyeztetjük, hogy szükséged van-e további (pszichiátriai vagy neurológiai) szakkonzultációra.

11. kérdés: „Súlyos eset” vagyok, ha tanácsadásra járok?

Egyáltalán nem. A rendszeres mentálhigiénés konzultáció a teljesen egészséges és átlagos embereknek is hasznos. Olyankor pedig különösen fontos segítséget kérni, amikor valaki nehéz élethelyzettel néz szembe.

Nem kell betegnek lenned ahhoz, hogy tanácsadásra gyere. Nem kell függőnek lenned, sem depressziósnak – de persze lehetsz is akár, az is rendben van. Viszont attól, mert szakemberhez fordulsz, nem leszel „bolond”. Sőt, azt vettem észre, hogy a klienseim értelmi intellektusa sok esetben magasan a társadalmi átlag felett van. Néha pont ez a baj, egyébként. Tudniillik, a boldogsághoz elengedhetetlen az érzelmi érzékenység és a sérülékeny nyitottság, a racionális emberek viszont sokszor hajlamosak elfojtani az érzéseiket a sikereik érdekében.

Ha tanácsadásra jössz, az azt jelenti, hogy valami nehéz neked az életben. Ebben semmi szégyellnivaló nincsen. Bajban lenni abszolút normális, emberi dolog. Az pedig kifejezetten érett viselkedés, ha egy fontos döntés előtt megfelelően tájékozódsz és konzultálsz egy szakemberrel.

12. kérdés: Létezik „javíthatatlan” helyzet / ember?

Nem létezik. Szerintem mindig van remény. Mindig van hely a fejlődésre és arra, hogy jobb legyen az életünk és hogy javítsuk a kapcsolatainkat a szeretteinkkel.

Az önismereti konzultáció alapelvei szerint gyógyulni, tanulni, változni és fejlődni (1.) együtt mindig könnyebb, mint egyedül, és ugyan korábban mindig jobb, mint később, de (2.) jobb később, mint soha, és elkezdeni sohasem késő! Az alkalmak célja az, hogy lehetőséged legyen átgondolni és feldolgozni minden téged zavaró helyzetet és érzelmet az életedben úgy, hogy azután új és végleges megoldásokat találj a problémáidra.

A változáshoz változtatásra van szükség, az elinduláshoz pedig jól jön a segítség. Az élet szépsége nem abból fakad, hogy sosem hibázunk, hanem hogy időt szánunk arra, hogy tanuljunk a hibáinkból, hiszen ezáltal fokozatosan javíthatjuk az életünk minőségét. Ezért a legjobb, amit tehetsz, hogy egyszerűen és őszintén beismered, amikor elakadsz, és szakemberhez fordulsz, amikor valami zavar az életedben és tanácstalannak érzed magad.

Ne feledd:

Életed minden pillanata értékes. Megéri változni. Érdemes változtatni.

Időpontot foglalok